Najlepsze usługi e-maili transakcyjnych 2026: porównanie API e-mail i przekaźników SMTP
Oceniamy API do wysyłki e-maili i przekaźniki SMTP dla aplikacji — usługi, które dostarczają linki do resetu hasła, potwierdzenia zakupu, kody logowania i powiadomienia — wyłącznie na podstawie faktów z ich własnych stron: ceny 1000 e-maili, ceny najtańszego płatnego planu przy płatności miesięcznej, stałego darmowego planu i liczby e-maili, na jaką pozwala w miesiącu, przekaźnika SMTP, API do wysyłki, webhooków zdarzeń, dedykowanego adresu IP, odbioru poczty przychodzącej, liczby dni przechowywania logów wiadomości, możliwości przechowywania danych w UE, umowy powierzenia przetwarzania danych zgodnej z RODO, SOC 2 i ISO/IEC 27001, SLA dostępności opublikowanego jako osobny dokument, roku startu usługi i publicznej strony statusu. Każdy fakt prowadzi do oficjalnej strony z datą sprawdzenia. Narzędzia do newsletterów i kampanii porównujemy w osobnym rankingu. Sami nie testujemy szybkości doręczeń ani trafiania do skrzynki odbiorczej, nie korzystamy z opinii ani ocen użytkowników, a płatne miejsca nigdy nie zmieniają Score.
| # | Firma | Dla kogo | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bird Email (ex-SparkPost) | 79 | $0,40 | $15,00 | Tak | 1 000 | Tak | 30 dni | Niezweryfikowane | Darmowy plan SMTP Dedykowany IP Przychodzące |
| 2 | Mailtrap Email API/SMTP | 74 | $1,00 | $15,00 | Tak | 4 000 | Tak | 5 dni | Nie | Darmowy plan SMTP Dedykowany IP Przychodzące |
| 3 | Brevo Transactional Email | 70 | Niezweryfikowane | $9,00 | Tak | Niezweryfikowane | Tak | Niezweryfikowane | Tak | Darmowy plan SMTP Dedykowany IP Przychodzące Dane w UE |
| 4 | Amazon SES | 68 | $0,16 | $0,00 | Nie | 0 | Tak | Niezweryfikowane | Tak | SMTP Dedykowany IP Przychodzące Dane w UE |
| 5 | Resend | 66 | $0,90 | $20,00 | Tak | 3 000 | Tak | 30 dni | Nie | Darmowy plan SMTP Dedykowany IP Przychodzące |
| 6 | MailerSend | 63 | $1,50 | $7,00 | Tak | 500 | Tak | 1 dni | Tak | Darmowy plan SMTP Dedykowany IP Przychodzące Dane w UE |
| 7 | Postmark | 63 | $1,80 | $15,00 | Tak | 100 | Tak | 45 dni | Nie | Darmowy plan SMTP Dedykowany IP Przychodzące |
-
- Cena 1000 dodatkowych e-maili
- $0,40
- Najtańszy płatny plan miesięcznie
- $15,00
- Stały darmowy plan
- Tak
- Darmowe e-maile miesięcznie
- 1 000
- Dedykowany IP
- Tak
- Przechowywanie logów w najtańszym płatnym planie
- 30 dni
- Dane przechowywane w UE
- Niezweryfikowane
Zalety
- Niska cena za 1000 e-maili
- Ma stały darmowy plan
- Przekaźnik SMTP
- Udokumentowane API do wysyłki
Szczegóły Przejdź na stronę ↗ 87% poparte faktami
-
- Cena 1000 dodatkowych e-maili
- $1,00
- Najtańszy płatny plan miesięcznie
- $15,00
- Stały darmowy plan
- Tak
- Darmowe e-maile miesięcznie
- 4 000
- Dedykowany IP
- Tak
- Przechowywanie logów w najtańszym płatnym planie
- 5 dni
- Dane przechowywane w UE
- Nie
Zalety
- Ma stały darmowy plan
- Hojny darmowy limit
- Przekaźnik SMTP
- Udokumentowane API do wysyłki
Wady
- Nie znaleziono przechowywania danych w UE
Szczegóły Przejdź na stronę ↗ 96% poparte faktami
-
- Cena 1000 dodatkowych e-maili
- Niezweryfikowane
- Najtańszy płatny plan miesięcznie
- $9,00
- Stały darmowy plan
- Tak
- Darmowe e-maile miesięcznie
- Niezweryfikowane
- Dedykowany IP
- Tak
- Przechowywanie logów w najtańszym płatnym planie
- Niezweryfikowane
- Dane przechowywane w UE
- Tak
Zalety
- Tani plan startowy
- Dane mogą pozostać w UE
- Ma stały darmowy plan
- Przekaźnik SMTP
Szczegóły Przejdź na stronę ↗ 76% poparte faktami
-
- Cena 1000 dodatkowych e-maili
- $0,16
- Najtańszy płatny plan miesięcznie
- $0,00
- Stały darmowy plan
- Nie
- Darmowe e-maile miesięcznie
- 0
- Dedykowany IP
- Tak
- Przechowywanie logów w najtańszym płatnym planie
- Niezweryfikowane
- Dane przechowywane w UE
- Tak
Zalety
- Niska cena za 1000 e-maili
- Tani plan startowy
- Dane mogą pozostać w UE
- Przekaźnik SMTP
Wady
- Nie znaleziono stałego darmowego planu
- Mały darmowy limit lub jego brak
Szczegóły Przejdź na stronę ↗ 82% poparte faktami
-
- Cena 1000 dodatkowych e-maili
- $0,90
- Najtańszy płatny plan miesięcznie
- $20,00
- Stały darmowy plan
- Tak
- Darmowe e-maile miesięcznie
- 3 000
- Dedykowany IP
- Tak
- Przechowywanie logów w najtańszym płatnym planie
- 30 dni
- Dane przechowywane w UE
- Nie
Zalety
- Ma stały darmowy plan
- Hojny darmowy limit
- Przekaźnik SMTP
- Udokumentowane API do wysyłki
Wady
- Nie znaleziono przechowywania danych w UE
- Nie znaleziono certyfikatu ISO/IEC 27001
Szczegóły Przejdź na stronę ↗ 96% poparte faktami
-
- Cena 1000 dodatkowych e-maili
- $1,50
- Najtańszy płatny plan miesięcznie
- $7,00
- Stały darmowy plan
- Tak
- Darmowe e-maile miesięcznie
- 500
- Dedykowany IP
- Tak
- Przechowywanie logów w najtańszym płatnym planie
- 1 dni
- Dane przechowywane w UE
- Tak
Zalety
- Tani plan startowy
- Dane mogą pozostać w UE
- Ma stały darmowy plan
- Przekaźnik SMTP
Szczegóły Przejdź na stronę ↗ 78% poparte faktami
-
- Cena 1000 dodatkowych e-maili
- $1,80
- Najtańszy płatny plan miesięcznie
- $15,00
- Stały darmowy plan
- Tak
- Darmowe e-maile miesięcznie
- 100
- Dedykowany IP
- Tak
- Przechowywanie logów w najtańszym płatnym planie
- 45 dni
- Dane przechowywane w UE
- Nie
Zalety
- Ma stały darmowy plan
- Przekaźnik SMTP
- Udokumentowane API do wysyłki
- Zdarzenia doręczeń i odbić przez webhooki
Wady
- Wysoka lub nieopublikowana cena za 1000 e-maili
- Nie znaleziono przechowywania danych w UE
Szczegóły Przejdź na stronę ↗ 88% poparte faktami
Jeszcze poza rankingiem: za mało zweryfikowanych danych
Znamy te usługi, ale zweryfikowaliśmy jeszcze zbyt mało faktów, by rzetelnie je ocenić.
- Elastic Email API (69% poparte faktami)
- Loops (64% poparte faktami)
- Mailchimp Transactional (ex-Mandrill) (57% poparte faktami)
- Mailgun (strona zablokowana dla automatycznej weryfikacji, )
- Mailjet (strona zablokowana dla automatycznej weryfikacji, )
- SMTP2GO (68% poparte faktami)
- SendPulse SMTP (44% poparte faktami)
- Twilio SendGrid (68% poparte faktami)
Oznaczone strony blokują automatyczny odczyt (błąd 403, captcha lub zakaz w robots.txt). Nie obchodzimy takich zabezpieczeń, więc nie możemy sprawdzić ich danych i nie ujmujemy ich w rankingu. Nie jest to ocena ich jakości. Firma może przesłać linki do swoich oficjalnych stron na [email protected].
Jak liczymy Score
30%
Cena
Cena w dolarach amerykańskich za 1000 e-maili wysłanych ponad limit najtańszego płatnego planu albo stawka za 1000 e-maili przy płatności za użycie, dokładnie tak, jak podaje oficjalny cennik: 0 $ to 100 punktów, 2 $ lub więcej to 0 (waga 2). Stawkę za jeden e-mail przeliczamy na 1000 e-maili; nigdy nie dzielimy opłaty za plan ani ceny pakietu przez liczbę zawartych w nich e-maili. Do tego cena najtańszego płatnego planu przy płatności miesięcznej (lub stałego miesięcznego depozytu): 0 $, gdy usługa rozlicza się wyłącznie za użycie, 50 $ lub więcej to 0 punktów (waga 2). Stały darmowy plan dodaje wagę 1; kończący się okres próbny się nie liczy. Liczba e-maili miesięcznie w tym darmowym planie dodaje wagę 1 (skala logarytmiczna, 10 000 lub więcej to 100 punktów; 0, gdy jest tylko okres próbny; limitu podanego wyłącznie na dzień nie przeliczamy). Ceny widoczne tylko w walucie wybranej według lokalizacji naszego odwiedzającego, tylko przy płatności rocznej lub dopiero po uruchomieniu skryptu zostają puste.
30%
Funkcje wysyłki
Czy można wysyłać przez przekaźnik SMTP (waga 1) i przez udokumentowane API (waga 1), odbierać zdarzenia o doręczeniu, odbiciach i skargach na własny URL przez webhooki lub usługę powiadomień push (waga 1), dostać dedykowany adres IP w którymś planie lub jako płatny dodatek (waga 1) i odbierać pocztę przychodzącą we własnej aplikacji (waga 1). Do tego liczba dni, przez które w najtańszym płatnym planie przechowywane są logi lub kopie wysłanych wiadomości (waga 1, skala logarytmiczna, 30 dni lub więcej to 100 punktów). Funkcje w wersji beta i podglądowej się nie liczą. Fakt o funkcji pokazuje, że funkcja istnieje, a nie że ma ją najtańszy plan: sprawdź uwagę pod każdym faktem.
25%
Ochrona danych i niezawodność
Czy dane Twojego konta i wiadomości mogą pozostać w Unii Europejskiej — dostawca przechowuje je tam albo pozwala wybrać region UE do przechowywania, a nie tylko do wysyłki (waga 2); umowa powierzenia przetwarzania danych zgodna z RODO (waga 1); raport SOC 2 (waga 1) i certyfikat ISO/IEC 27001 (waga 1) dla własnej usługi dostawcy, a nie tylko jego centrum danych; oraz miesięczna dostępność w opublikowanym dokumencie SLA lub w regulaminie usługi: 99% to 0 punktów, 100% to 100 (waga 1). Dane o dostępności ze stron marketingowych lub tabel planów nie są SLA. Zapisujemy deklarację dostawcy, ale jej nie audytujemy.
15%
Doświadczenie
Jak długo działa usługa lub firma: 20 lat lub więcej to 100 punktów (waga 2), oraz czy publikuje publiczną stronę statusu z incydentami (waga 1).
Jak wybrać usługę e-maili transakcyjnych
Policz cenę dla realnego wolumenu
Weź liczbę e-maili miesięcznie, dodaj opłatę za plan i cenę każdego dodatkowego tysiąca, a potem porównaj co najmniej dwa wolumeny. Niektóre plany są tanie na starcie i drogie w środkowym przedziale.
Sprawdź, na co naprawdę pozwala darmowy plan
Zwróć uwagę na limit dzienny, liczbę domen nadawcy i czas przechowywania logów. Darmowy plan, który trzyma logi przez jeden dzień, utrudnia diagnozowanie problemów z doręczaniem.
Najpierw skonfiguruj SPF, DKIM i DMARC
Uwierzytelnij domenę nadawcy przed pierwszym prawdziwym e-mailem. Gmail i Yahoo bez tego odrzucają lub filtrują masową pocztę, a każda usługa w tym rankingu prowadzi krok po kroku przez rekordy DNS.
Obsłuż odbicia i skargi
Używaj webhooków, by przestać wysyłać na adresy, z których wiadomości się odbijają lub których właściciele oznaczają Cię jako spam. Ignorowanie ich to najszybszy sposób na zniszczenie reputacji nadawcy.
Najczęściej zadawane pytania
Która usługa e-maili transakcyjnych jest najlepsza?
Usługa na pierwszym miejscu ma najwyższy Score według naszej otwartej metodyki, ale Score nie mierzy trafiania do skrzynki odbiorczej ani tego, jak narzędzie pasuje do Twojego stacku. Aplikacjom o małym wolumenie zwykle najbardziej zależy na darmowym planie i cenie startowej, a dużym nadawcom na cenie za 1000 e-maili i dedykowanym IP.
Czym e-maile transakcyjne różnią się od e-mail marketingu?
E-maile transakcyjne wyzwala działanie użytkownika — rejestracja, reset hasła, zamówienie — i trafiają one do jednej osoby naraz przez API lub SMTP. Newslettery i kampanie idą do listy odbiorców. Wielu dostawców sprzedaje jedno i drugie, ale wycenia je inaczej; ten ranking porównuje stronę transakcyjną, a narzędzia do kampanii mają własny ranking.
Dlaczego przy niektórych usługach brakuje ceny za 1000 e-maili?
Niektórzy dostawcy sprzedają pakiety e-maili lub progi wolumenu bez stawki za 1000, niektórzy pokazują ceny tylko w walucie dobranej do lokalizacji naszego odwiedzającego, a inni wypełniają stronę skryptem. Nie dzielimy opłaty za plan przez liczbę e-maili, więc fakt zostaje pusty, a porównywana jest cena planu.
Czy potrzebuję dedykowanego IP?
Zwykle nie, jeśli wysyłasz mniej niż kilkaset tysięcy e-maili miesięcznie. Dedykowany IP wymaga stałego wolumenu, by utrzymać dobrą reputację; przy małym wolumenie dobrze zarządzana wspólna pula często doręcza lepiej. Większość dostawców oferuje go tylko w wyższych planach lub jako płatny dodatek.
Co oznacza pusty fakt?
Nie udało się go potwierdzić na oficjalnej stronie, czasem dlatego, że strona dostawcy odrzuca automatyczny dostęp. Pusty fakt daje zero punktów i obniża kompletność danych. Usługa ze zbyt małą ilością danych nie trafia do rankingu.